Скачай към звездите: физическо и знания за Космоса с Action Mats в ОУ “Граф Н. Игнатиев”

В близост до град Пловдив е разположено село Граф Игнатиево. В селото има само едно училище – ОУ “Граф Николай Игнатиев”. В него се обучават 170 ученици от 5 населени места и различни етнически общности и националности. Училищният екип се стреми да създава приобщаваща среда и не се страхува да експериментира със смели решения в класната стая.

Училището е иновативно с нов предмет – “Светът на емоциите”, разполага със STEM център по природни науки и STEAM център с LEGO Education. Повод на голяма гордост е дългоочаквания нов и модерен физкултурен салон, който разполага с образователни комплекти за движение и учене Action Mats. От 2 години ОУ “Граф Н. Игнатиев” участва в програмата “Училища за пример” на фондация “Заедно в час”, чрез която екипът непрестанно развива нови практики на преподаване и се фокусира върху поставянето на ученика в центъра на образователния процес. 

 

Ученето като преживяване

Ученето чрез игра е неразделна част от философията на училището. Екипът на ОУ “Граф Н. Игнатиев” включва игрови елементи в много от уроците си, с акцент и върху интегрираните уроци. Те споделят, че когато децата учат чрез преживяване, знанията се усвояват по-трайно, а учениците са мотивирани и развиват умения за работа в екип, сътрудничество, дизайн мислене. Така училището комбинира добрите академични резултати и учебна среда с ученици, които имат позитивно отношение към ученето и очакват с нетърпение следващия урок.

 

“Непрекъснато се предизвикваме, посещаваме си уроци едни на други, даваме си обратна връзка кое се е получило и кое може да се подобри, имаме си регулярни срещи всеки понеделник в месеца. Училището е много приветливо, уютно и това е заслуга на всеотдайния екип. Преди 2 години всички учителки заедно боядисвахме цялото училище с валяци и четки. А на 15 септември може да видите най-красиво украсените класни стаи”, споделя Даниела Петкова, директор на училището.

 

Близостта с града може да създаде конкуренция за учениците от селото, които биват записани в градски училища, но при ОУ “Граф Н. Игнатиев” е налице обратният случай – родители от Пловдив записват децата си при тях, тъй като са по-впечатлени от училището и децата им се чувстват по-щастливи там. “Това е едно от доказателствата за нас, че усилията ни дават истински резултати”, споделя г-жа Петкова.

 

Г-жа Петкова и две дами от екипа ѝ – Спасия Велева, преподаваща по физическо възпитание и спорт, и Елена Богданова – начален учител, ни разказаха за опита си с интегрираните уроци, както и с постелките Action Mats. В края на 2024 г. те проведоха два открити мултидисциплинарни урока във физкултурния салон. Те комбинираха знания по учебни предмети като математика, информационни технологии и човекът и природата с физически упражнения чрез игри на състезателен принцип. 

Малко думи, много действия с Action Mats

 Г-жа Велева, учителка по физическо, сподели с нас впечатленията си от провеждането на двата открити урока. За нея основен акцент бе, че включването на постелките Action Mats спестява време от допълнителни обяснения в часовете по физическо. По време на открития урок те използват първите 10 минути, за да инструктират децата за трасето и да ги разпределят по отбори, а останалото време остава изцяло за играта. 

 

“Децата веднага се ориентираха по картинките какви движения трябва да изпълняват и не загубихме допълнително време в обяснения. Точно тази плътност на урока е много важна, особено по физическо. Може да си подготвил 2-3 игри, но като отнеме по 10 минути да разкажеш всяка и да припомняш на учениците правилата, не остава време за игра”, споделя още г-жа Велева.

 

Идеи за отборни игри по математика

 

По време на урока г-жа Велева и г-жа Богданова, начален учител, провеждат играта на състезателен принцип с ученици от втори клас. Урокът комбинира физически движения с математика (събиране и изваждане). В рамките на определено време децата трябва да минат през предизвикателствата на трасето. Всеки отбор разполага с определен брой цифри и знаци и трябва да състави различни варианти на задачата. Който приключи първи със съставянето – печели. 

 

Отборите приключват почти наравно и сред учениците няма сърдити. Състезателният дух е налице, но всеки е съсредоточен в своята задача. Учителите споделят, че понякога в подобни състезателни игри трудно се контролират емоциите на децата, но в случая те са били много по-мотивирани и концентрирани. 

 

Г-жа Богданова прилага подобен подход и в класната стая, използвайки по-малките постелки с цифрите. Тя ги използва в часа при преподаване на събиране и изваждане – всяка група от ученици разполага с определен брой цифри и с тяхна помощ трябва да състави определен брой двуцифрени числа и да ги подреди във възходящ ред. Те трябва да се съобразят кое е най-малкото число от дадените, за да бъде първо – кое да сложат за десетица и за единица. Тя споделя, че дейността е била полезна за учениците и е помогнала за по-разчупен начин на преподаване, алтернативен на писане в тетрадките, и го планира като дейност и  при преподаването на умножение и деление, което предстои.


Директорът споделя също, че Action Mats са приобщаващи и за децата билингви и децата от различни етнически групи, тъй като няма нужда от допълнително обяснение на правилата и работа с езика – всички ученици се ориентират по изображенията много лесно.

Природни науки, информационни технологии и екологични практики чрез физически упражнения

Друга иновативна идея, която екипът на ОУ “Граф Н. Игнатиев” осъществява, е урок за съзвездията и Слънчевата система, включващ физическо възпитание, информационни технологии и екологично образование.

 

 Г-жа Спасия Велева и около 30 ученици в 5 клас демонстрират знания, ловкост и памет чрез състезателната игра с 4 отбора. Част от предизвикателствата за ученциите включват: да решат куиз по темата на дигитално устройство;

 

– да решат куиз по темата на дигитално устройство;

–  да извършат упражнения изискващи бързина и фини движения;

– да запомнят различни пособия по физическо възпитание и да ги подредят като планети от Слънчевата система.

 

В трасето влизат в употреба Action Mats, които се използват за номерация, посочване на посоките на движение, място за начало (“къща”). Урокът завършва с еко съвети, предложени от петокласниците, с които да предотвратим глобалното замърсяване на Земята.

 

 

За да се подкрепи темата за екосъобразност, г-жа Велева не използва хартия и не отпечатва допълнителни табели или обекти – тя използва топки за игра вместо планети и Action Mats за допълнителн инструкции. Постелките отново улесняват учениците в това да се ориентират бързо и играта да върви по план и в добри времеви рамки. 

“Очаквах да отнеме повече време, но отне около 45 минути. Нямаше за какво да се прекъсваме, да обясняваме наново, много лесно и бързо се случиха нещата. С предварителна организация на трасето, няма никакъв проблем урокът да се осъществи в рамките на един 40-минутен учебен час”, споделя г-жа Велева.

Движението като ключ към по-ефективно запомняне

Педагогическият екип споделя, че учениците много се въодушевяват от подобен тип физически дейности в обучението и това им помага да се справят по-добре и с традиционните учебни часове. От друга страна, изпълнението на упражненията на Action Mats обикновено се случва по чорапи или цвички, което учениците чувстват много натурално и естествено. Това ги кара да се чувстват като в домашна обстановка, споделят ни учителите. 

“Аз и колегите забелязахме, че при комбинирането на физически упражнения с мисловна дейност, учениците имат доста по-висок резултат, отколкото като са затворени да мислят – тогава много по-лесно се разсейват. При урока с планетите само с 1-2 поглеждания трябваше да наредят планетите подред и да запомнят подредбата, докато правят физически упражнения. Някои хора биха си помислили, че това е разсейващ фактор, но всъщност те бяха много по-съсредоточени. И по-силните, и по-слабите ученици завършиха почти наравно”, споделя г-жа Велева.

 
 

Тя споделя, че учениците са я питали кога пак ще проведат урок с движение, а интерес към подобни дейности е имало дори и от по-големите ученици. Те не смятат игрите за “детски”, а напротив – могат да ги изпълняват по-умело и се забавляват още повече. 

“По-нататък в междучасията препитвах някои от учениците за въпросите от куиза от състезанието или нещо с планетите, за да проверя дали ги помнят, и нито един път не сгрешиха, включително и тези, от които очаквах, че по-трудно ще ги запомнят или са разчитали на по-силните ученици по време на отборната игра. Имаше много високо ниво на знания от страна на целия клас”, допълва учителката по физическо.

Работа в екип между учителите

Прилагането на интегрирани уроци с физическо движение подкрепя и работата в екип между учителите. При прилагането на Action Mats с математика или човекът и природата, учителите работят в екипи и се подкрепят един друг. 

“Учителството може да бъде самотна работа. В този вид уроци обаче, учителите взаимно творят, преподават, планират и съответно заедно се радват на успехите си – всичко е по две. В урока с планетите дори трима учители бяха ангажирани едновременно.

В момента постелките стоят на съхранение във физкултурния салон и се използват от учителите от начален и прогимназиален етап. За ОУ “Граф Н. Игнатиев” предстоят още открити уроци, свързани със здравословния начин на живот. В момента планират интегриран урок по история на тема олимпийските игри, където прилагайки дизайн мислене, учениците ще имат за предизвикателство да организират училищна олимпиада с нови видове спорт. 

 

Благодарим на педагогическия екип на училището за вдъхновението и с нетърпение следим бъдещите им дейности с проектно-базираното обучение и Action Mats!

 

 

 

 

Използват комплектите: Action Packed Set и Математика.

Брой ученици: 50

Образователен етап: начален и прогимназиален етап

Брой учители: 8

С Action Mats от:  октомври 2024 г.

Приложение: в комбинация с Математика, Човекът и природата, Информационни технологии

Share on socials